Kredyty napędzają naszą gospodarkę. Niemal każdy człowiek korzystał z tego właśnie produktu bankowego. Różnego rodzaju pożyczki możemy podzielić na kilka grup. Najbardziej popularny jest obecnie kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel lub po prostu na bieżące wydatki. Bank nie wymaga od klienta żadnego potwierdzenia zakupu. Oprócz gotówkowych są dostępne na rynku kredyty firmowe, samochodowe, konsolidacyjne, a także hipoteczne. Najnowsze badania donoszą, że największe zainteresowanie jest właśnie kredytami na zakup lub budowę nieruchomości. Kredyty te są nazywane hipotecznymi.

Cechują się one niskim oprocentowaniem i długim okresem spłaty. W niektórych przypadkach nawet czterdziestoletnim. Jak wskazują najnowsze badania rynku finansowego, coraz bardziej stają się popularne kredyty w obcych walutach. Wśród nich króluje właśnie euro. Waluta europejska już od bardzo długiego czasu cechuje się bardzo stabilnym kursem. Niskie oprocentowanie i atrakcyjne warunki sprawiły, że coraz większa grupa Polaków zastanawia się nad kredytem w tej właśnie walucie. Wszyscy doskonale wiemy, że ekonomia i matematyka to królowe nauk. Doskonale pamiętamy sytuację ludzi, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Wpadli oni w ogromne kłopoty finansowe. W niektórych przypadkach rata kredytu wzrosła nawet dwukrotnie. Konsolidacja obecnie nie wchodzi w grę, ponieważ po zamienieniu pieniędzy, suma pożyczonych pieniędzy wzrośnie dwukrotnie. Kiedy klienci pożyczali pieniądze na zakup lub budowę nieruchomości, frank szwajcarski kosztował około dwóch złotych.

Obecnie jego kurs wynosi prawie cztery złote. Kilka lat temu, w ciągu jednego dnia skoczył ponad granicę pięciu. Wszyscy doradcy kredytowi mówili swoim klientom, że to najbardziej stabilna waluta na świecie. Pamiętając ten fakt, należy stwierdzić, że każdy kredyt w obcej walucie jest ryzykowny. Jednak należy pamiętać, że pożyczając pieniądze inne niż polskie złotówki, można nie tylko stracić, ale również zarobić. Nikt nie jest obecnie w stanie określić, jakie będą kursy obcych walut za kilka lat. Każdy kredyt hipoteczny wiąże się z długim okresem spłaty, jednak można go oczywiście nadpłacać lub spłacić całkowicie nie ponosząc żadnych opłat. Wszyscy doskonale wiemy, że spłata kredytu wiąże się z oszczędzaniem. Biorąc sobie na głowę kilkaset tysięcy złotych, musimy martwić się o nadchodzące wydatki i finanse. Biorąc kredyt w euro, trzeba wsiąść pod uwagę kilka znaczących czynników. Przede wszystkim należy określić ryzyko.

Musimy ocenić jaką kwotę miesięcznie możemy przeznaczyć na spłatę kredytu. Jeśli kurs waluty wzrośnie, wówczas większa będzie także nasza rata. Jednak do odważnych świat należy. Pozytywne myślenie jest bardzo ważne. Nikt nie jest w stanie określić jaka waluta będzie w Polsce za kilkadziesiąt lat. Kupując nieruchomość na kredyt w obcej walucie, możemy równie dobrze zarobić. Sprawa dotyczy zwłaszcza ludzi posiadających gotówkę. Kiedy za kilka lat kurs znacząco poszybuje w dół. Zamieniają złotówki w odpowiednim momencie, można zarobić ogromną kwotę pieniędzy.

7 czerwca 2019 admin , ,