Kandydat, który szuka pierwszej pracy, powinien być do tego wyzwania doskonale przygotowany. Warto z początku przeczytać parę poradników, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. O niebo lepiej poświęcić pewną ilość czasu na zaznajomienie się z tematem, aniżeli popełnić najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i brakiem powodzenia. Jak zabrać się do poszukiwania pierwszego zatrudnienia?

Powinno się określić swoje ambicje
W pierwszej kolejności dobrze jest przede wszystkim przeanalizować, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedoborów finansowych czy też będzie to pierwszy krok na ścieżce zawodowej. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą przeważały wyłącznie aspekty pieniężnie. Im oferowane wynagrodzenie będzie wyższe, tym kandydat będzie bardziej uszczęśliwiony. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, czyli ten w którym praca oprócz wynagrodzenia ma przynieść także doświadczenie zawodowe, sytuacja się delikatnie bardziej komplikuje. Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić to, iż znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca oczekuje w danej branży wcześniejszego doświadczenia. W takim przypadku, zamiast o pracę można postarać się o płatny staż.

Z czego powinien zdawać sobie sprawę stażysta?
W pierwszej kolejności, trzeba uświadomić sobie że, założenie jest takie, iż staż powinien być płatny. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Warto ten temat szczegółowo przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Niezmiernie często można natknąć się na relację młodych ludzi opowiadających, że przez trzy miesiące odbywał się bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było nauczyć. Selekcjonowanie ofert pracy czy stażu to bardzo ważna sprawa. Nawet na początku kariery zawodowej nie można pozwolić na wykorzystywanie. Stażysta musi być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem poznać predyspozycje zawodowe?
Młody aspirant do pierwszej pracy niezmiernie często jeszcze nie wie, co chciałby robić do końca swojego życia. Na całe szczęście obecnie czasy są zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to jeszcze nasi dziadkowie potrafili przez całe życie pracować w jednym miejscu. Obecnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zamianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak tego, iż proces szukania zatrudnienia powinien być chaotyczny. Im lepiej zaplanuje się rozwój kariery zawodowej, tym prędzej osiągnie się oczekiwany sukces. Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z krótkiego testu i wywiadu, który przeprowadza specjalista można uzyskać informacje na temat tego, czy lepiej będzie się spełniało w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat lepiej będzie się odnajdywał w pracy z komputerem, w której kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Takie konsultacje ze specjalistą, jakie w wielu miastach na obszarze całego państwa da się przeprowadzić bez opłat z całą pewnością będą pomocne w zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Wiedza z nich wyniesiona uchroni także przed dużą ilością pomyłek, które mogłyby skutkować niepotrzebnym stresem i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała ścieżka zawodowa.

11 marca 2018 admin , , ,